Kreatív klíma, a támogató munkahelyi légkör
Azt mondják, az iskola megöli a kreativitást. Nem nálunk, hanem nagyjából mindenhol a világon. Pedig minden ember a felfedezés, megismerés vágyával születik, csak aztán ez valahol félúton elveszik.
Vannak szakmák melyeknél alap az alkotókészség és vágy. Amikor ezekre gondolunk, a művészetek jutnak először eszünkbe, pedig talán nincs is olyan terület, ahol nem vennék hasznát a kreatív embereknek.
Néhányan talán legyintetek:
Na, persze! Mernék én előállni valami újszerűvel, netán korszakalkotóval a suliban/munkahelyemen...!
Pedig a mai „versenyvilágban" nincs az a munkahely, ahol ne lenne létszükség a megújulásra, alkalmazkodásra való képesség, tehát nagyon is fontos, hogy kreatív dolgozói legyenek.

Ám ahhoz, hogy a szervezet tagjai új ötletekkel, megoldásokkal merjenek előállni, vagy, hogy egyáltalán legyenek újszerű javaslataik, támogató munkahelyi környezetre van szükségük. Kreatív klímára.

Azaz olyan légkörre, melyben helye van az önálló kezdeményezéseknek, és az sem baj, ha az ötlet nem, vagy nem úgy válik be, ahogy tervezte a gazdája, mert szabad hibázni. Utóbbinak azért van jelentősége, mert ha attól kell félnie, hogy a hiba retorziót von maga után, akkor a dolgozó nem mer majd kezdeményezni, új megoldásokkal előállni.
Göran Ekvall svéd pszichológus volt az első, aki felhívta a figyelmet a kreatív klíma fontosságára. Tíz olyan főtényezőt állapított meg - ezek közül 9 pozitív és 1 negatív -, mely elengedhetetlen a kreativitást támogató környezet kialakításához.
1. KIHÍVÁS
2. SZABADSÁG
3. ÚJ ÖTLETEK TÁMOGATÁSA
4. BIZALOM, NYITOTTSÁG
5. DINAMIZMUS, ÉLÉNKSÉG
6. JÁTÉKOSSÁG, HUMOR
7. VITA
8. KOCKÁZATVÁLLALÁS
9. IDŐ AZ ELMÉLYÜLÉSRE
10. KONFLIKTUSOK
A cikksorozat következő részében bemutatjuk, mit takarnak a fenti fogalmak, és mi a jelentőségük az eredményes munkavégzésben.